Diyarbakır SRC 2 Belgesi

Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapacak olan sürücüler için zorunlu olan bir belgedir. SRC 1 belgesi alan ticari araç sürücüleri SRC 2 belgesini de almış sayılırlar. Ayrıca başvuru yapıp SRC 2 belgesi almalarına gerek yoktur. Sınav öncesi verilen dersler de birbirlerinin hemen hemen aynısıdır. Sadece SRC1 eğitiminden farklı olarak; gümrük, tır ve kaçakçılık mevzuatı eğitimi SRC2 belgesi için verilen eğitimde yer almamaktadır.

SRC2 Belgesi Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapan sürücülerin zorunlu alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Mesleki yeterlilik belgesi almak için de SRC1 belgesi için gerekli olan şartların aynısı aranmaktadır ve sınav öncesi verilen dersler de hemen hemen aynıdır.

Eğitim süresi toplam 28 saattir. Derslere katılım zorunludur.

SRC1 belgesine sahip olan sürücüler SRC2 belgesi almış sayılırlar. Bu yüzden SRC1 belgesi sahiplerinin ayrıca SRC2 belgesi almalarına gerek yoktur.

Src 2 belgesi alan sürücüler şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapabilirler.

Src 2 Belgesi İle Kullanılan Araçlar

  • Otobüs, Minibüs, Taksi, Midibüs vb. yolcu taşıyan araçları kullanılır. Yolcu Taşımacılığında çalışacak otobüs sürücülerinin, 26 yaşında gün almış ve 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.
  • B-E-D-C ehliyetlerden birine sahip olması yeterlidir .

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC2 için gerekli evraklar nelerdir ?

  • Sizler için detaylı olarak yazdığımız SRC gerekli evraklar sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SRC2 sınav tarihleri nelerdir ?

  • SRC sınavlarının sınav tarihlerini sizler için SRC Sınav Tarihleri sayfasında detaylı olarak yazdık, tıklayarak yazıyı inceleyebilirsiniz.

SRC2 sorumlu dersler nelerdir ?

  • SRC sınavlarında sorumlu olduğunuz ve eğitimini alacağınız dersleri SRC2 Ders Programından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sınavsız SRC2 (Muafiyet) Nedir?

  • Sınavsız SRC2 durumunuzu öğrenmek için SRC2 Muafiyet yazımızı inceleyiniz.

SRC2 Alma süreci nedir? Ne kadar sürede SRC2 Belgesi alınır?

  • SRC2 alma sürecini ve sınav ile ilgili detayları bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

SRC2 Fiyatı ne kadardır?

  • SRC2 Belgesi ücretleri hakkında detaylı bilgi için SRC2 Fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.

SRC2 Belgesi alırken aranılan şartlar nelerdir?

  • SRC belgeleri için öngörülen eğitim programları ve aranılan şartlar da bazı farklılık arz etmektedir; SRC2 eğitim programları ile ilgili yazımızda kaç saat ders almanız gerektiği detaylı olarak belirtilmektedir.